Nargile Parçaları Nelerdir? Ne İşe Yararlar?

Metnimizi okuyarak, nargilenin tüm parçalarına ve de ne işe yaradıkları konusuna vakıf olabilirsiniz. Nargile parçaları nelerdir? Sorusunun 10 adet cevabı bulunmaktadır;

 1. Tütün
 2. Marpuç
 3. Şişe
 4. Lüle
 5. Ser
 6. Lüle Contası
 7. Lüle Yatağı
 8. Baca
 9. Sipsi
 10. Tepsi

Sizlere tüm bu parçaları, alt başlıklar halinde açıklayıcı bir biçimde sunmak istiyoruz. Metnimizin tamamını okuyup, sayfanın sonuna geldiğinizde nargile parçaları ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi öğrenmiş olacaksınız.

1)     Aromalı Tütünler

Nargilenin tütünü belki de nargilenin en önemli parçalarından bir tanesidir. Farklı aromalar, farklı damak zevklerine ve tarzlara hitap etmektedir. www.nargio.net/tutun adresinden, en kaliteli aromalı tütünlerin siparişini verebilirsiniz.

2)      Marpuç

Nargileden çıkıp, elinizde tutmak suretiyle ağzınıza götürdüğünüz boru bölümüdür. Marpuç satın al için de en iyi adres olan www.nargio.net sitemizden siparişinizi geçebilirsiniz.

Eski zamanlarda marpuçların yapımında ceylan veya kuzu derisi kullanılmaktaydı. Birkaç özel tasarımda da günümüzde halen kullanılabilen bir yöntem.

3)      Şişe

Dumanın sıvı yardımıyla filtreleme işleminin gerçekleştiği bölümdür. İçerisine dilediğiniz gibi su, süt gibi sıvılar koyulabilen bölümdür. Şişenin saydam olması, şişenin kirlenip kirlenmediğini öğrenmek açısından oldukça önemlidir.

Saydam şişelerde kolayca tespit ettiğiniz kirleri, pratik bir şekilde temizleyerek, çok daha keyifli bir içim fırsatı yakalayabilirsiniz.

4)      Lüle

Fırınlanarak yapılmakta olan, nargilenin en önemli bölümlerinden bir tanesidir. İçerisine tütün konulan bölümün adına lüle denilmektedir.

Lüle satın al işlemi yapmak için, güvenle www.nargio.net ‘u tercih edebilirsiniz.

5)      Ser

3 farklı hammaddeden üretilebilen ser, nargilenin alt bölümüne (gövdesine) verilen addır. Metalden, camdan veya seramikten ser tercihinde bulunabilirsiniz. Her birinin kendine ait ekstra özellikleri varken, genelde tercih edilen, cam serlerdir. Bunun temel sebebi de temizliğinin kolay olması ve benzeri artılarıdır.

6)      Lüle Contası

Nargilenin hava almamasını sağlamak adına kullanılan contadır. Ser ile lüle arasında konumlanmıştır.

7)      Lüle Yatağı

Ser ile lüle arasında köprü vazifesi görmektedir. Metal veya kil maddelerinden üretimi yapılır. Lüle yatağı oldukça önemli bir nargile malzemesidir.

 

8)      Baca

Közün daha canlı kalması adına ve de közün savrulup düşmemesi adına, köz üzerine konulan bölümdür.

9)      Sipsi

Genellikle nargile kafelerde verilen sipsi, hijyen açısından oldukça önemlidir. Kafe içimlerini olabildiğince hijyenik hale getirmek amaçlanır. Kafelerde içeceğiniz nargileler hiçbir zaman tam steril hale getirilemeyebilir.

10)  Tepsi

Kömürün yere düştüğü zaman zarar vermemesi adına kullanımı yapılmaktadır. Büyük kömürlerin, küçük kömürler haline getirilme işlemi de, tepsi üzerinde yapılmaktadır.

Tüm malzemeleri ve de ekstra olarak nargile satın al işlemini www.nargio.net ‘dan yapabilirsiniz.

 • Yazar : Editör
 • Jan 10, 2021
 • Yorumlar: 0