Kömürler

Nargile Kömürleri

Nargile Kömürü Hakkında

Nargile hazırlanır iken kömür seçimine çok dikkat etmelisiniz.  Çünkü nargile kömürü içim kalitesini ve keyfini etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Dikkat etmenizin yanı sıra lüle üzerinde kullanacağınız miktar, kömürlerin yeterince pişmesi gibi durumlarda içim kalitesini etkileyen faktörlerden biridir.

Nargile kömürünü lüleye az koyarsanız tütün yeteri kadar ısı göremediği için yanmaz ve içinize boş hava çekmiş olursunuz. Kömürü fazla koyarsanız tütün çabucak yanar ve  dakikadan sonra içinize aroma ve kömürle karışık bir tat çekmiş olursunuz.  Ocaktan kıpkırmızı olarak aldığınız kömür lülenizin üzerinde kararıp sönme yapıyorsa o kömürün içinde kimyasal madde kullanılmıştır. Nargile kömürlerini nemli yerde saklamayınız. Nem alan nargile kömürü lüle üzerinde kararma yapar.

Nargile Kömürü Nasıl Hazırlanır ?

Nargile kömürünü evde köz yakma makineside denilen elektrikli ocaklarda hazırlamanızı tavsiye ediyoruz. Farklı hazırlama yöntemleride mevcuttur; Evdeki ocağınızın üzerine koyup 15-20 dakika beklemeniz durumunda hazır olacaktır. Fakat  gazlı ocakta hazırlanan nargile kömürlerinin kimi zaman sadece dışı pişerek içi pişmez, bu durumda içim keyfinizi etkiler.  En iyi yöntem nargile kömürü yakmak için üretilen elektrikli ocaklardır, bunlar hem daha pratik, daha güvenli ve daha ekonomiktir.  Kömürde hiçbir siyah yer kalmayacak şekilde pişirmelisiniz, siyah yer kalırsa baş ağrısı ve mide bulantısı görülebilir. Nargile kömürü hazırlanırken hafif koku yapması normal bir durumdur. Doğal olan kömürlerde bu durum olağandır. Ancak yaktığınız ortamı tamamen kaplayan dayanılmayacak kadar kötü kokan kömürün içeriğinde kimyasal madde kullanılmıştır. Bu tarz kömürleri kullanmamanızı tavsiye ederiz. Nargio kömürlerinde kimyasal madde asla kullanılmamıştır. Nargile kömürü bir kez yandığı zaman kendi kendine asla sönmemelidir.  Nargile kömürünü elektrikli ocakta heryeri kıpkırmızı kor olarak yaktığınızda ocağı kapatıp kömürlerin birkaç dakika dinlenmesini tavsiye ederiz.  


Seyahat ederken nargile kömürünü nasıl yakacağız ?

Çakmakla yanan nargile kömürü ve küp kömürleri yanınıza alınız. Çakmakla yanan 4-5 adet nargile kömürünü çakmağınızla ateşleyin ve tamamen tutuşmasını bekleyin. Daha sonra Hindistan cevizi kabuğundan üretilen küp nargile kömürlerinizi çakmakla yanan kömürlerin üzerine koyun. Yaklaşık 15 dakika içerisinde elektrik ve gaza ihtiyaç duymadan nargile kömürleriniz kullanıma hazır. Çakmakla yanan kömürleri içim sırasında kullanmamanızı tavsiye ediyoruz. Kendi kendine tutuşması için içerisinde birçok kimyasal kullanılmıştır. Bu durumda baş ağrısını, mide bulantısına ve zehirlenmeye kadar sağlığınızı olumsuz yönde etkilemektedir.


Nargile Kömür Miktarı Ne Kadar Olmalı ?

Nargile kömürü kadar kullandığınız ısı yönetim sistemide (hmd) kömür miktarını etkileyen unsurlardan biridir. Eğer folyo üzeri elek kullanıyorsanız  3 adet kömür ile birlikte nargilenizi içebilirsiniz. Geniş çaplı hmd kullanıyorsanız kapağı kapalı bir şekilde 3 adet kömürle nargilenizi 2-3 dakika demledikten sonra kömür sayısını 2 adete indirmelisiniz. Tabiki bu durumlar hmd nin ve nargile kömürünün kalitesine göre değişkenlik gösterebilir. Zaman içerisinde en uygun ısı ayarını kullandığınız ekipmanlara göre kendiniz belirleyip maksimum keyfi alabilirsiniz.


Nargile Kömürü Çeşitleri

Genellikle piyasada meşe kömürü, Hindistan cevizi kömürü, odun kömürü, fındık kömürü ve sıkma kömür kullanılır. Bu kömür şekilleri; üçgen, yuvarlar, küp olabilir. Meşe kömürü diğer kömürlere nazaran daha geç yanar ancak daha uzun ömürlüdür. Hindistan cevizi kabuğu kömürü meşe ve odun kömürüne nazaran çok daha çabuk yanar.  Genellikle Endonezya’da üretilen Hindistan cevizi kabuğu kömürleri sağlık açısından diğerlerinden daha az zararlıdır. Yanar iken karbondioksit salınımı odun kömürüne göre daha azdır.  Tercihinizi Hindistan cevizi kabuğundan üretilmiş küp kömürlerden yana kullanmanızı tavsiye ediyoruz.


1 den 10 e 10 (1 sayfa) ürün gösteriliyor